گران شدن خودرو و لزوم خرید پوشش نوسانات قیمت خودرو
۲۸ مرداد, ۱۳۹۹
نرخ حق بیمه شخص ثالث خودرو و موتور سیکلت در سال ۹۹ + جدول تعرفه
۲۸ مرداد, ۱۳۹۹
نمایش همه

با بیمه عمر و سرمایه گذاری بیمه معلم ، آینده خود را بسازید

3 مرداد 1399

چرا خرید بیمه عمر و سرمایه‌گذاری عاقلانه است؟ این سوال افرادی است که خرید بیمه‌های عمر به آن‌ها پیشنهاد شده است.

برای پاسخ به این سوال بهتر است در ادامه مطلب ما را همراهی کنید تا اول با مزایای این بیمه‌ها آشنا شوید. مزیت‌های این بیمه‌نامه در دو جنبه کلی خلاصه می‌شود، پوشش‌ها و جنبه سرمایه‌گذاری و کسب سود، در واقع یک تیر و چند نشان. امروزه بیمه‌های عمر در شرکت‌های بیمه بازار داغی دارند اگرچه پوشش‌های اصلی بیمه‌های عمر در شرکت‌های مختلف، یکسان است اما مزایای تکمیلی آن‎ها در شرکت‌های مختلف، متفاوت است.

در اینجا به بررسی بیمه عمر و سرمایه‌گذاری بیمه معلم بسنده می‌کنیم اما در انتهای مطلب می‌توانید نتیجه‌گیری کنید که بیمه‌های عمر ارزش خرید دارند یا خیر.

بیمه عمر و سرمایه‌گذاری بیمه معلم چرا و چگونه؟

بیمه عمر و سرمایه‌گذاری بیمه معلم چرا و چگونه؟

بیمه عمر انواع مختلفی دارد اما بیمه عمر و سرمایه‌گذاری کامل‌ترین آن است. این بیمه‌ها زندگی انسان را تضمین می‌کنند. چارچوب کلی به این صورت است که بیمه‌گزار حق بیمه را پرداخت می‌کند و اگر بیمه‌شده در طول مدت قرارداد فوت کند، سرمایه فوت به ذی‌نفعان بیمه‌نامه پرداخت می‌شود ولی اگر وی در پایان قرارداد در قید حیات باشد حق بیمه‌هایی که پرداخت کرده از بین نمی‌رود بلکه این حق بیمه‌ها در فعالیت‌های مختلف سرمایه‌گذاری شده و بیمه‌شده در سود حاصل از این سرمایه‌گذاری‌ها سهیم است. این بیمه‌ها می‌تواند یک پشتوانه محکم مالی برای آینده نامعلوم افراد باشند. در ادامه انواع سود حاصل از بیمه عمر و سرمایه‌گذاری بیمه معلم را بررسی می‌کنیم.

بیمه عمر در دسته بیمه اشخاص قرار دارد و کامل‌ترین نوع آن بیمه عمر و سرمایه‌گذاری است.

انواع سود حاصل از سرمایه‌گذاری بیمه عمر

در بیمه عمر همه شرکت‌ها دو نوع سود به حق بیمه‌های پرداختی و اندوخته‌ سال‌های قبل تعلق می‌گیرد. سود مشارکت در منافع و سود تضمینی.

سود تضمینی: میزان این سود توسط بانک مرکزی تعیین می‌شود. فرقی نمی‌کند انتخاب شما بیمه عمر و سرمایه‌گذاری بیمه معلم باشد یا شرکت دیگری را انتخاب کرده باشید، زیرا بیمه‌گر موظف است این سود را به شما پرداخت کند. سود تضمینی در دو سال اول قرارداد بیمه 16%، در دو سال دوم 13% و از سال پنجم به بعد 10% است.

سود مشارکت در منافع: همان طور که گفتیم شرکت بیمه حق بیمه‌های دریافتی را در پروژه‌های مختلفی سرمایه‌گذاری می‌کند و 85% از سود حاصل از آن سهم بیمه‌گزار است. البته در نظر داشته باشید میزان این سود در سال‌های مختلف و از یک شرکت به شرکت دیگر می‌تواند متفاوت باشد. سود حاصل از مشارکت در بیمه عمر و سرمایه‌گذاری بیمه معلم 68/2 است. بنابراین این سود می‌تواند به عنوان یکی از معیارهای انتخاب شرکت بیمه به کمکتان آید.

میزان سود تضمینی در شرکت‌های مختلف یکسان است اما درصد سود مشارکت در منافع بسته به شرکت بیمه می‌تواند متفاوت باشد.

تعهدات بیمه عمر و سرمایه‌گذاری بیمه معلم

تعهد اصلی در بیمه عمر و سرمایه‌گذاری بیمه معلم در صورت فوت و یا زنده ماندن بیمه‌شده متفاوت است. فوت عادی پوشش اصلی این بیمه‌ها است. بیمه معلم با فوت بیمه‌شده، سرمایه فوت را به ذی‌نفعان پرداخت می‌کند. این شرکت فوت بیمه‌شده را حداکثر تا سقف 500.000.000 تومان تحت پوشش قرار می‌دهد.

در صورتی که بیمه‌شده در پایان مدت بیمه‌نامه در قید حیات باشد اندوخته و سود حاصل از آن را دریافت می‌کند.

پوشش‌های اضافی بیمه عمر و سرمایه‌گذاری

پوشش‌های اضافی بیمه عمر و سرمایه‌گذاری

آیا می‌توان خطرات ناشی از حادثه را نیز در بیمه عمر و سرمایه‌گذاری بیمه معلم ، بیمه کرد؟ بله. در واقع بیمه عمر طوری طراحی شده که مزایای چندین بیمه مانند بیمه حوادث و بیمه درمان را در قالب یک بیمه‌نامه دارد. فوت ناشی از حادثه یک پوشش اضافی است که در صورت نیاز می‌تواند از طرف بیمه‌گزار درخواست شود. در ادامه پوشش‌های اضافی بیمه عمر و سرمایه‌گذاری بیمه معلم بررسی شده است.

فوت ناشی از حادثه: بیمه عمر و سرمایه‌گذاری بیمه معلم خطر فوت ناشی از حادثه را تا سه برابر سرمایه بیمه عمر و جمعاً تا سقف 800.000.000 تومان تحت پوشش قرار می‌دهد.

ازکارافتادگی و نقص عضو ناشی از حادثه: اگر بیمه‌شده در اثر وقوع حادثه‌ای دچار نقص عضو و ازکارافتادگی جزئی و کلی دائم شود شرکت بیمه، سرمایه نقص عضو را بر اساس 50% و یا 100% سرمایه فوت عادی و تا مبلغ 300.000.000 تومان به بیمه‌شده پرداخت می‌کند.

هزینه پزشکی: هزینه‌های پزشکی در پوشش‌های اضافی بیمه عمر و سرمایه‌گذاری جبران می‌شود. البته هزینه‌هایی که در اثر وقوع حوادث در طول مدت بیمه‌نامه برای بیمه‌شده ایجاد می‌شوند تحت پوشش است. در بیمه عمر و سرمایه‌گذاری بیمه معلم، بیمه‌گزار می‌تواند پوشش هزینه پزشکی را تا سقف‌های  5، 10، 15 و 20 درصد از سرمایه فوت عادی و تا مبلغ 60.000.000 تومان تعیین کند.

پوشش معافیت از پرداخت حق بیمه: فردی که دچار ازکارافتادگی کامل و دائم می‌شود توانایی ادامه فعالیت و کسب درآمد را از دست می‌دهد و طبیعتاً برای پرداخت حق بیمه خود دچار مشکل می‌شود در این حالت آیا بیمه عمر برای فرد باطل می‌شود؟ خیر. اگر کسی پوشش معافیت بیمه عمر و سرمایه‌گذاری بیمه معلم را تهیه کرده باشد و دچار ازکارافتادگی شود از سن 15 تا 60 سال می‌تواند بدون پرداخت حق بیمه همچنان از مزایای بیمه عمر استفاده کند.

پوشش امراض خاص: با دریافت پوشش امراض خاص که شامل سکته قلبی و مغزی و عوارض آن‌ها، عمل قلب باز، انواع سرطان‌ها و پیوند اعضاء اصلی بدن است، می‌توانید تحت پوشش بیمه عمر و سرمایه‌گذاری بیمه معلم قرار بگیرید. بیمه معلم این پوشش را حداکثر تا سقف 30% از سرمایه بیمه عمر و تا سقف 50.000.000 تومان برای سنین 1 تا 60 سال ارایه می‌دهد.

خطر فوت و ازکارافتادگی، پوشش هزینه پزشکی، معافیت از پرداخت حق بیمه و پوشش امراض خاص پوشش‌های اضافی بیمه عمر هستند.

مزیت‌های بیشتر بیمه عمر و سرمایه گذاری بیمه معلم

مزیت‌های بیشتر بیمه عمر و سرمایه گذاری بیمه معلم

مزایایی که تا الان به آن اشاره کردیم به عنوان اساس بیمه‌نامه مطرح بوده و جزء تعهدات و پوشش‌های بیمه عمر و سرمایه‌گذاری است اما برای این که بتوانید بیشترین استفاده را از این بیمه‌ها داشته باشید نکات زیر را مطالعه کنید.

  • برای بیمه‌نامه‌هایی که ارزش بازخرید دارند و حداقل 2 سال از مدت آن‌ها و پرداخت حق بیمه گذشته باشد امکان دریافت وام وجود دارد. سقف وام معادل 90% ارزش بازخریدی بیمه‌نامه است.
  • افراد با افزایش ضریب سالانه حق بیمه تا 20%، می‌توانند اثر تورم را خنثی کنند بنابراین بهتر است حق بیمه خود را هر سال افزایش دهند.
  • مدت قرارداد، روش پرداخت حق بیمه، مبلغ حق بیمه و درصد افزایش سالانه حق بیمه از عوامل موثر بر اندوخته بیمه عمر است.
  • افراد از بدو تولد تا سن 70-65 سالگی می‌توانند تحت پوشش بیمه عمر قرار بگیرند.
  • مجموع سن بیمه‌شده و مدت قرارداد نباید از 70 سال بیشتر باشد.
  • مدت بیمه نامه عمر از 5 تا 30 سال متغیر است.
  • افراد می‌توانند حق بیمه را به صورت ماهانه، دو ماهه، سه ماهه، چهار ماهه، شش ماهانه، سالانه و یا یک جا پرداخت کنند اما چون سود پایان هر سال واریز می‌شود، پس بهتر است که پرداخت حق بیمه هم سالانه صورت بگیرد.
  • برای این که سود بیشتری از بیمه‌های عمر دریافت کنید می‌توانید مبلغی را به عنوان سرمایه اولیه در این بیمه‌ها سپرده‌گذاری کنید.

این مطالب را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *